Тема: Об’єкти
правовідносин. Зміст правовідносин.
Мета: повторити визначення основних понять - «правовідносини», «види правовідносин», «склад правовідносин»,
«суб’єкти правовідносин»; ознайомити з новими поняттями - «об’єкти правовідносин», «юридичний факт»,
«зміст правовідносин»; визначити види об’єктів правовідносин, вказати на
особливості змісту правовідносин та дати аналіз підставам виникнення, зміни та
припинення правовідносин; сприяти розвитку в учнів вміння ставити запитання та
аналізувати відповідь одногрупника, висловлювати власну точку зору, вчити
працювати з підручником ,схемою, «юридичними пазлами»; здійснити вплив на
виховання в учнів правової дисципліни та правосвідомості.
Завдання:
ü вчити учнів доцільно і правильно застосовувати юридичні терміни;
ü акцентувати увагу на важливості
даних знань у подальшій їх трудової діяльності;
ü вказати на важливість правильного трактування
юридичних визначень, що сприятиме формуванню
їх правової свідомості.
Тип уроку: комбінований
Забезпечення уроку: підручник О.Наровлянський «Основи правових знань» 10кл, роздавальний
матеріал, інтерактивна дошка, ПК, проектор
Опис дій:
ü урок проводиться у групі за професією «лісник, тракторист, водій категорії
«С»», тому зміст презентаційного матеріалу відповідає даній професії;
ü структура уроку включає в себе інтерактивні форми роботи, постановку
проблемного питання, яке пов’язане з обраною ними професією, елементи
випереджаючого навчання та інше.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. рапорт старости групи про присутність учнів на уроці
ІІ. Актуалізація
опорних знань
1.
питання в логічній послідовності (слайд 1)
Викладач:
- Який новий розділ основ правознавства почали вивчати?
-Яку тему уроку вивчили на минулому
уроці?
2. «Щасливий квиток» (додаток №1)
Індивідуальні завдання для учнів (початковий
та середнього рівня)
2. гра «Запитайко» (учні самі обирають кому і яке запитання задати)
Викладач:
- Хто бажає поставити запитання для
повторення вивченого матеріалу і самостійно обрати товариша для відповіді на
подане запитання, а той хто відповідає на ваше запитання – задає іншому уже
своє питання. Пропоную використовувати таку
схемою:
- Я хочу запитати у (ім’я учня)……..
- А я запитаю у
………….
- Я у свою чергу
запитаю у …..
- Я запитаю……
- Скажи……
|
Я хочу запитати у ……………….
1. Що таке
правовідносини?
Я запитаю у ………………………
2. Які види
правовідносин за кількістю учасників?
Я у свою чергу хочу запитати у………………………….
3. Які види правовідносин за предметом правового
регулювання?
А я запитаю у …………………..
4. Назвати структурні
елементи правовідносин
Запитаю у ………………………….
5. Хто являється
суб’єктами правовідносин?
Скажи, ……………..
6. Чим повинні бути
наділені суб’єкти правовідносин?
4. складання «юридичного
пазлу» (слайд 2-4)
Правоздатність
з народження
Дієздатність
з 18 років
Недієздатність рішення
суду
Відповідальність за вчинки деліктоздатність
-
Підсумок даного етапу (Отже, за картки…. за д/з…..)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
2. прийом «народна
трибуна» (висловлення власної точки зору
щодо вивчення нової теми) «Мозковий штурм» (учні по черзі висловлюють свої думки з приводу
поставленого питання)
Викладач:
- Зверніть увагу на тему уроку та
його план і висловіть власну точку зору, що саме ми будем вивчати на
сьогоднішньому уроці за такою схемою:
Я вважаю, що сьогодні на уроці ми ознайомимося
………………………….
|
3.мотивація
навчальної діяльності
Викладач:
Тематика правових відносин є
актуальною у повсякденному побутовому
житті, а також має важливе значення в подальшому вашому працевлаштуванні. З першого етапу працевлаштування ви вступаєте у правовідносини
і зразу стаєте суб’єктом трудових правовідносин, тому повинні вміти визначати об’єкт трудових
відносин та орієнтуватися у змісті
правовідносин. Знання даної теми
допоможуть вам у підписанні трудового договору, складанні протоколів (як
майбутні «лісники») і навіть отриманні знання допоможуть у повсякденності, коли
ви є, наприклад, учасниками дорожнього руху.
4.постановка
проблемного запитання (слайд 6)
Викладач:
На кінець уроку дайте
відповідь на запитання:
Посадка лісних масивів –
юридичний факт?
5.розповідь викладача
з елементами презентації по першому питанню плану (слайд 7 – 13)
І. Об’єкти правовідносин та їх види
Викладач: Об’єкти правових відносин - це
матеріальні, духовні та інші соціальні блага, що задовольняють інтереси та
потреби фізичних та юридичних осіб і з приводу яких суб’єкти вступають у
правовідносини.
Серед об’єктів традиційно розрізняють:
ü матеріальні цінності – речі (рухоме і нерухоме майно);
ü нематеріальні цінності – результати інтелектуальної творчої діяльності,
послуги, честь, гідність, ділова репутація особи тощо.
Види об’єктів залежно від соціального призначення:
Ø
Засоби виробництва - об'єкти ,за допомогою яких
створюються нові продукти (заводи, окремі верстати, машини ,механізми, комп'ютери).
Ø Предмети споживання – предмети, призначення яких полягає у задоволенні
життєвих потреб людей (продукти харчування, одяг, взуття, житло).
Ø
Продукти духовної (інтелектуальної) творчості людини (твори літератури, образотворче мистецтво,
наукові твори).
Ø Особисті немайнові блага фізичних осіб ( здоров'я, ім'я, життя, права,
честь, гідність).
Ø Кошти , гроші та цінні папери
(облігації, заставні розписки).
Ø Результати поведінки суб'єктів, процеси ( будівництво будинків, доріг,
ремонт ).
Ø Стан природних об'єктів (
заповідники, заказники, екологічна чистота водосховищ).
ІІ. Зміст правовіднсин
І група – Дати визначення поняттю “
зміст правовідносин ”. Назвати сторони
правовідносин та встановити зв’язок між ними.
ІІ група – Пояснити , що є фактичним змістом, а що - юридичним змістом.
ІІІ група – Що є “ суб'єктивним правом” та “юридичним обов'язком
ІV група - Визначити зміст суб'єктивного права та зміст
юридичних обов'язків.
V група - Назвати види суб'єктивних прав та дати
визначення поняттю
“юридичний факт”.
Відповіді учнів.
7. Розв’язання юридичної задачі (міжетапний підсумок).
Фактичний аспект
|
Юридичний аспект
|
Фактична поведінка, дії учасників
|
Юридичні права й
обов'язки учасників правовідносин
|
Суб'єкти правовідносин:
Громадянин (фізична особа)
Держлісгосп (юридична особа)
Об'єкт правовідносин:
Право на працю (особисті немайнові
блага)
Фактичний аспект змісту правовідносин:
Працевлаштування
Юридичний аспект змісту правовідносин:
Заява громадянина
Складання і підписання трудового договору
Право громадянина отримати інформацію про умови роботи
Обов'язок роботодавця ознайомити з аспектами трудової діяльності
ІІІ. Підстави виникнення, зміни та
припинення правовідносин
9. Робота зі схемою + коментар викладача (юридичний «лікбез»)
Правомірна Неправомірна Абсолютна Відносна
Юридичний акт Поступки Проступки Злочин
10.
Представлення учнями випереджаючого завдання (на інтерактивній дошці показ зображень
(фото, малюнки), що є прикладами для пояснення понять «подія» та «дія»)
ІV. Закріплення
вивченого матеріалу
1. «Відкритий мікрофон»
Сьогодні на уроці я дізнався, що Об’єкти права – це
У житті мені знадобляться знання з того, що юридична подія – це………………………. ,а юридична дія – це…………………
2. Відповідь на проблемне запитання
V. Підсумок уроку
1.заключне слово викладача
2. оцінювання
VІ. Домашнє завдання
опрацювати & 11 ст. 125 – 130, дати відповідь на
запитання питання 1-3, а питання 4*
Немає коментарів:
Дописати коментар